Żegluga morska wczoraj i dziś

Chociaż w dzisiejszych czasach na morzach nadal zdarzają się wypadki i giną ludzie, to jednak zdaje się, że żegluga morska jest zdecydowanie bezpieczniejsza, niż była ona jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wynika to po pierwsze z tego, że buduje się coraz doskonalsze jednostki pływające, a po drugie z tego, że żeglarze mają do dyspozycji wiele nowoczesnych przyrządów nawigacyjnych. Poza tym, obecnie dysponujemy bardzo precyzyjnymi mapami, o których nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć.

Żeby się o tym przekonać, wystarczy tylko przyjrzeć się mapom sprzed wieków. Na wielu z nich znaleźć można białe plany. Są to po prostu miejsca, do których nikomu nie udało się jeszcze dotrzeć i ich zbadać. Poza tym, trudno mówić o precyzji tych akcesoriów, skoro były one sporządzane przy użyciu bardzo prymitywnych przyrządów.

Nawigacja morska w dawnych czasach była niezwykle trudna. Zamiast systemów nawigacji satelitarnej, z których korzysta się obecnie, marynarze mieli do dyspozycji lunety, sekstanty czy też kompasy. Do tego mogli jeszcze spoglądać w gwiazdy, co na tamte czasy było sporym udogodnieniem. Kiedy niebo było pochmurne, to ustalenie prawidłowego kursu było czasami zupełnie niemożliwe. Oczywiście, użyteczność starych przyrządów nawigacyjnych miała dość istotne znaczenie dla bezpieczeństwa osób pływających po morzach.

mapa europy https://traffic.naviexpert.pl/remonty/jaworzno/
W kategorii: Dawne urządzenia nawigacyjne, Żegluga wczoraj i dziś

Brak komentarzy

Zostaw komentarz