Żegluga morska w dawnych czasach

Jeśli wydaje nam się, że w dzisiejszych czasach podróże morskie są niebezpieczne, to powinniśmy przyjrzeć się historii żeglarstwa i porównać poziom ryzyka, jaki podejmowali dawni żeglarze, z tym, jaki współcześnie może stać się naszym udziałem.

W dawnych czasach nie istniały takie przyrządy nawigacyjne, z jakich możemy korzystać dzisiaj. Kilkaset lat temu nikt nawet nie marzył o tym, że kiedykolwiek ludzkość będzie miała do dyspozycji na przykład systemy nawigacji satelitarnej. Wówczas przewodnikami po morzach były gwiazdy, z których obserwacji trzeba było wyciągnąć prawidłowe wnioski i na ich podstawie obrać właściwy kurs. Korzystano wówczas z sekstantów, kompasów i mało precyzyjnych map, które dzisiaj żadnemu żeglarzowi się raczej nie przydadzą. Niebezpieczeństwo, które podejmowali dawni podróżnicy morscy było więc ogromne. Często wypływali oni przecież na wody, których nikt wcześniej nie zbadał i nie odtworzył na mapie. Płynęli oni długimi miesiącami nie wiedząc, kiedy wreszcie dotrą do jakiegoś lądu i czy ten ląd w ogóle istnieje.

Współcześnie sporządzane mapy morskie są praktycznie bezbłędne. Znaleźć można na nich wszystkie niuanse linii brzegowych, a także wiele innych, cennych dla żeglarzy, informacji. Wszystko to sprawia, że w dzisiejszych czasach żegluga morska jest tylko namiastką przygody, jaka była udziałem dawnych żeglarzy.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/radomsko/ nawigacja na iphone

W kategorii: Dawne urządzenia nawigacyjne, Żegluga w przeszłości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz