Stare mapy morskie

Współcześnie sporządzane mapy morskie są bardzo dokładne. Przy ich wykonywaniu korzysta się ze zdjęć satelitarnych, co pozwala kartografom na bardzo wierne odwzorowania. Z takimi mapami żegluje się zdecydowanie szybciej i bezpieczniej, niż miało to miejsce w przeszłości. W dawnych czasach żeglarze mieli mapy, które często kończyły się w danym miejscu i nikt nie wiedział, co znajduje się za ich granicą. Wynikało to z faktu, że nie wiedziano jeszcze wówczas, jak wygląda nasza planeta, a poza tym, nie posiadano odpowiedniej techniki, która pozwalałaby na zachowanie precyzji.

Nie ma się więc czemu dziwić, że jeden z największych żeglarzy w historii i w ogóle jedna z najważniejszych postaci w dziejach ludzkości, Krzysztof Kolumb kiedy dopłynął do Ameryki, to myślał, że dotarł do Indii. Takie pomyłki zdarzały się w dawnych czasach dość często.

Współcześnie żegluga morska jest zdecydowanie łatwiejsza i, co ważne, bezpieczniejsza. Nikt już nie pomyli kontynentów ani nie będzie błąkał się tygodniami po nieznanych wodach, ponieważ nie ma już nieznanych wód. Współczesne mapy oraz inne urządzenia przydatne w nawigacji są tak precyzyjne i skuteczne, że posiadając je naprawdę trudno jest zgubić właściwy kurs. Stare mapy w dzisiejszych czasach mają już tylko wartość historyczną i ewentualnie sentymentalną.

nawigacja w iphone 4 https://traffic.naviexpert.pl/remonty/biala_podlaska/
W kategorii: Dawne urządzenia nawigacyjne, Mapy morskie

Brak komentarzy

Zostaw komentarz