Praca nawigatora wczoraj i dziś

Współczesne statki posiadają nowoczesne oprzyrządowanie, które znacznie uproszcza nawigację. Tak naprawdę tego typu urządzenia są wykorzystywane od niedawna, jeśli spojrzy się na to z perspektywy setek, jeśli nie tysięcy, lat historii morskiej żeglugi.

Przed wiekami praca nawigatora na okręcie byłe zdecydowanie trudniejsza, niż ma to miejsce obecnie. Dawniej nie było systemów nawigacji satelitarnej ani nawet dokładnych map. Korzystano wówczas z sekstantów oraz kompasów, a w obserwacji nieba pomagały żeglarzom lunety. Mapy, z których wówczas korzystano były w dużym stopniu nieprecyzyjne, a do tego znaleźć można było na nich białe plamy. W ten sposób oznaczano miejsca jak dotąd niezbadane lub też po prostu nieopisane. W dzisiejszych czasach nikt chyba nie wypłynąłby na morze w tak wyposażonym statku.

Oczywiście, w dzisiejszych czasach praca nawigatora na okręcie jest bardzo odpowiedzialną funkcją, a jego pomyłka może okazać się bardzo problematyczna. Nie zmienia to w niczym faktu, że obsługa nowoczesnych przyrządów nawigacyjnych nie jest tak trudna, jak wytyczanie trasy na podstawie obserwacji gwiazd. Nowoczesne urządzenia rzadko kiedy popełniają błędy, chociaż oczywiście nie można im bezgranicznie ufać. Warto więc wiedzieć co nieco o tradycyjnych formach nawigacji morskiej, ponieważ czasami mogą one okazać się przydatne.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/tychy/
W kategorii: Dawne urządzenia nawigacyjne

Brak komentarzy

Zostaw komentarz