Postęp w nawigacji morskiej

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele daje nam postęp technologiczny. Warto zastanowić się nad tym na przykładzie pobieżnej analizy ewolucji urządzeń wykorzystywanych w nawigacji morskiej. Zdaje się, że w tej dziedzinie postęp technologiczny ma ogromne przełożenie na zwiększenie bezpieczeństwa na morzach.

Czym dysponowali nawigatorzy kilkaset lat temu? Z pewnością mieli oni mapy, jednak jakość tych map pozostawała wiele do życzenia. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ w tamtych czasach kartografowie nie mieli odpowiednich narzędzi do tego, żeby tworzyć precyzyjne mapy. Ich możliwości odwzorowywania rzeczywistości na papierze były mocno ograniczone. Poza tym, nawigatorzy mieli jeszcze do dyspozycji takie urządzenia, jak sekstanty, kompasy czy lunety. Mieli również nad głowami gwieździste niebo, które bacznie obserwowali. Co ciekawe, dzięki tym prymitywnym z naszej perspektywy przyrządom można było pływać miesiącami po oceanach. Nie było to jednak tak bezpieczne, jak dzisiejsza żegluga morska.

Postęp technologiczny dał morskiej nawigacji na przykład GPS-y. Dzięki nim możliwe jest bardzo precyzyjne określanie swojego aktualnego położenia, a także dokładne wyznaczanie właściwego kursu. Nowoczesne urządzenia nawigacyjne są naprawdę niezwykle przydatne i trzeba potrafić docenić pracę ich twórców.

https://traffic.naviexpert.pl/remonty/lubin/

W kategorii: Dawne urządzenia nawigacyjne, Postęp w nawigacji

Brak komentarzy

Zostaw komentarz