Mapy wczoraj i dziś

W dzisiejszych czasach stworzenie niemal idealnie oddającej rzeczywistość mapy morskiej jest stosunkowo proste. Co prawda, trzeba na to poświęcić trochę czasu, jednak w porównaniu do kartografów z dawnych lat, ci współcześni mają banalnie prostą pracę. Mogą oni korzystać ze zdjęć satelitarnych, na podstawie których można niebywale precyzyjnie odtworzyć linie brzegowe i inne elementy, które powinny znajdować się na tego typu mapach.

Jak łatwo się domyśleć, mapa jest dla nawigatora jednym z najbardziej podstawowych narzędzi pracy. Jej dokładność może więc mieć bezpośredni wpływ na szybkość pokonywania wyznaczonej trasy oraz bezpieczeństwo pasażerów statku. Dzięki precyzyjnym mapom po morzach pływa się więc zdecydowanie szybciej, a do tego jeszcze bezpieczniej.

W muzeach można czasami spotkać stare mapy morskie. Trzeba przyznać, że potrafią być one niezwykle efektowne. Znaleźć można na nich na przykład wizerunki potworów morskich, w których istnienie dawniej wierzono. Na takich mapach widnieją często białe plamy. Ich obecność wynikała z faktu, że w danym okresie nikomu nie udało się dotrzeć do danego miejsca albo też z niego powrócić. W dzisiejszych czasach niewiele jest już miejsc na naszej planecie, w których nigdy nie było człowieka. Dlatego też posiadamy niezwykle precyzyjne mapy i możemy z nich korzystać.

Jastrzębie-Zdrój remonty korki i utrudnienia drogowe

W kategorii: Dawne urządzenia nawigacyjne, Mapy morskie

Brak komentarzy

Zostaw komentarz