Dawniej sekstant, dzisiaj GPS

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niektóre nowoczesne urządzenia ułatwiają nam życie. Żeby sobie to uświadomić, powinniśmy zastanowić się nad tym, z czego w analogicznych sytuacjach mogli korzystać nasi przodkowie.

Jako przykład weźmy tutaj morskie urządzenia nawigacyjne. W dzisiejszych czasach wiele jednostek pływających korzysta z systemów nawigacji satelitarnej. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ tego typu urządzenia znacznie ułatwiają żeglugę morską. Za ich pomocą można nadzwyczaj precyzyjnie określić swoje położenie, a potem swobodnie obrać właściwy kurs. W dawnych czasach żeglarze nie mieli jednak takiego komfortu. Jeśli nie byli pewni, gdzie dokładnie się znajdują, żeby to określić, musieli kierować się gwiazdami. Co prawda mieli oni do dyspozycji takie urządzenia, jak kompas, sekstant czy też mapa, jednak czymże one są w porównaniu do współczesnych GPS-ów.

Oczywiście, współcześnie również dałoby się podróżować po morzach korzystając z dawnych urządzeń nawigacyjnych, jednak byłoby to zdecydowanie trudniejsze i niebezpieczniejsze. Nawigacja satelitarna oraz innego rodzaju nowoczesny sprzęt wykorzystywany na okrętach to naprawdę znaczne ułatwienie dla załogi. Mało rozsądne byłoby więc niekorzystanie z tego rodzaju urządzeń, jeśli istnieje taka możliwość.

nawigacja w iphone https://traffic.naviexpert.pl/remonty/zory/

W kategorii: Dawne urządzenia nawigacyjne, Nawigacja

Brak komentarzy

Zostaw komentarz